تالاب امیر کلاله

شما اینجایید خانه  > تالاب >  تالاب امیر کلاله
تصویر آیتم

تالاب امیرکلایه از سال ۱۳۴۹ شمسی (۱۹۷۱ میلادی) تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته و به عنوان پناهگاه حیات وحش انتخاب شده است. مردم اطراف، آن را به نام تالاب” شیخ علی کول” می‌شناسند. این تالاب با مساحت تقریبی ۱۲۳۰ هکتار در بین شهرهای لاهیجان، لنگرود و بندر کیاشهر با فاصله‌های به ترتیب ۳۶، ۱۹ و ۲۴ کیلومتر از آن‌ها و در کنار دریای خزر و در طول شرقی ( ۱۲َ ، ْ۵۰) و عرض شمالی (۱۷َ ، ۳۷ْ) قرار دارد.

رودخانه سفیدرود با اندکی فاصله در شمال آن جریان دارد و پس از طیّ مسیر کوتاهی در سمت شمال شرقی تالاب وارد دریا می‌شود. اطراف تالاب پوشیده از نی‌های انبوه است.

عمق متوسط آب، به‌جز قسمت نیزار از ۵/۱ تا ۵/۳ متر متغیّر است. حداکثر عمق آب در بخشی از ناحیه جنوبی تالاب، ۳۲۰ سانتی‌متر و عمق متوسط قسمت اعظم تالاب ۱۸۰ سانتی‌متر می‌باشد. بستر آن گلی و دارای پوشش گیاهی انبوه است. شفافیّت آب به علّت تحت تأثیر قرار نگرفتن با جریان‌های سطحی آن، رویش گیاهان غوطه‌ور، شناوربوده و الگوی گیاهی قابل تأکید آن نیلوفر سفید می باشد که همه و همه دست در دست هم نهاد تا یکی از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌ها و زیباترین چشم‌انداز اکوسیستم‌های ساحلی دریای خزر را شکل دهد.

امیرکلایه به جهت تنوّع مطلوب گیاهی و جانوری، از محدود تالاب‌های آب شیرین جهانی است که در یک کیلومتری دریا قرار دارد و غیر از چشمه‌های جوشان زیرزمینی، از هیچ رودخانه‌ای تغذیه نمی‌گردد که از این حیث منحصر به فرد می‌باشد.

آبزیان تالاب: شامل کپور نقره ای، لای ماهی، رفتگر ماهی، کُلمه ، اردک ماهی ، گاو ماهی دم گرد و اسبله ماهیان می‌باشد.از ماهیان با ارزش این تالاب لای ماهی است که از ارزش غذایی بالایی برخوردار و بسیار لذیذ است و طرفداران بسیاری در اروپا دارد و به عنوان ماهی سال ۲۰۰۷ اروپا نیز انتخاب شده است.

منبع


نشانی ما

نشانی:
تالاب امیر کلاله که مردم اطراف، آن را به نام تالاب" شیخ علی کول" می‌شناسند. این تالاب با مساحت تقریبی 1230 هکتار در بین شهرهای لاهیجان، لنگرود و بندر کیاشهربا فاصله‌های به ترتیب 36، 19 و 24 کیلومتر از آن‌ها قرار دارد
GPS:
37.3456169, 50.2043545

نمایش دیدگاه ها

یک دیدگاه بفرستید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *