تنگه رغز داراب

شما اینجایید خانه  > آبشار >  تنگه رغز داراب
تصویر آیتم

رغز(به معنای راه بکر و لغزنده) نام تنگه یا دره‌ای است در بخش فسارود، در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر داراب در منطقه ای بنام حسن آباد، در جنوب شرقی استان فارس که از شمال به شهرستان های نی ریز و استهبان، از غرب به شهرستان فسا، از جنوب به شهرستان لار و زرین دشت و از شرق به استان هرمزگان محدود می شود. ارتفاع داراب از سطح دریا ۱۱۸۰ متر می‌باشد.

برای رسیدن به داراب بهترین وسیله نقلیه از تهران ، قطار تهران – بندرعباس است. محل پیاده شدن ایستگاه تزرج حدود ۲۰ کیلومتری جنوب حاجی آباد (هرمزگان) می باشدو می بایستی برای جابجایی از ایستگاه راه آهن به شهر داراب وسیله نقلیه از قبل هماهنگ شود.
رغز2
دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن بست می رسد . منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می گردد ، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است رسیدن به این منطقه نیز با ۳ ساعت کوهپیمایی امکان پذیر است .آب رغز که از این منطقه آغاز می گردد با ایجاد حوضچه ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین باز می گردد. از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳ متر کوهپیمایان متوقف می شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می یابد.

باید سنگ‌نورد باشی تا بتوانی از آبشار ۴۶ متری پایین بروی، یا شناگر باشی تا حوضچه های طولانی و عمیق مسیر را طی کنی و تجهیزات سنگ‌نوردی را به دوش بکشی. مناظر بدیع – شنا و عبور از آبشارها و حوضچه های زلال …… دیدن ماهی های زیبای قزل آلا و … از جمله دقایق جذاب و زیبای صعودها و فرودهای تنگه رغز است .

اینجا ماهی‌ها از آدم فراری نیستند وشناگران را در هنگام عبور از حوضچه ها همراهی می‌کنند. زلالی آب حوضچه ها به گونه‌ای است که فرد می‌تواند عمق آنها را به خوبی تماشا کند. عمق آب در برخی حوضچه ها به ۲۰ متر هم میرسد !

حوضچه های بسیار با شکوهی در این جا قرار دارد، در برخی از حوضچه‌ها ماهی قزل آلا دیده می‌شود، البته تمام حوضچه ها ماهی ندارند، وجود گیاهان بیشتر در کنار برخی از حوضچه ها و ایجاد محیط مناسب برای تغذیه آنها ( وجود پشه) شاید دلیل بودن یا نبودن ماهی ها باشد.

فکرش را بکنید داخل این حوضچه ها لانسه کشی کنی یا با پشه کار کنی ….و بعد هم آنها را رها کنی ،واقعا رویایی است ، اما دلیل زیبایی رغز بکر بودن آن است و بری بودن آن از هرگونه آلودگی ، پس شاید بهتر باشد تنها به تماشای عکس های دیدنی رغز بسنده کنیم و ماهیان قزل آلای آنرا در این طبیعت بکر بخود وا گذاریم ….

بد نیست مشاهدات گروه کوهنوردی تهران را پس از رسیدن به آخرین حوضچه ها و پایان مسیر در ذیل بخوانید :

از کنار آبشار ادامه مسیر دادیم، سرعت آب به تدریج کم شد و حوضچه ها تقریبا ً راکد شدند. با توجه به اینکه مردم عادی می‌توانند تا این منطقه پیشروی کنند، این قسمت مسیر آلوده به زباله بود و شکل بدی به خود گرفته بود.

انسان در انتهای آبشارها اندوهگین می‌شود که چرا این موجود زیبا، در نهایت از بین رفته و این قدر آلوده شده است، که این نتیجه‌ی ورود انسان به طبیعت است.انسانی که در واقع مسایل زیست محیطی را رعایت نکرده است.

منبع


نشانی ما

نشانی:
28.8281875,54.6190453
GPS:
28.8338763, 54.617130599999996

نمایش دیدگاه ها

یک دیدگاه بفرستید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *