دریاچه سد شهید شاهچراغی دامغان

شما اینجایید خانه  > سد >  دریاچه سد شهید شاهچراغی دامغان
تصویر آیتم

این سد که اولین سد استان سمنان محسوب می شود، در ۱۲ کیلومتری شمال شهر دامغان و در کنار تنگه ای موسوم به بز پل و مجاور کوه چکل شیر و بر روی رودخانه چشمه علی احداث شده است. هدف از ساخت سد ، انتقال آب رودخانه چشمه علی جهت آبیاری قسمتی از اراضی دشت جنوبی شهرستان و نیز کنترل و جلوگیری سیلابهای شمالی و نیز در آینده جهت تامین کمبود آب آشامیدنی شهر دامغان است. این سد چند منظوره علاوه بر ویژگی های بالا ، آب مورد احتیاج زراعی حدود ۱۵۰۰ هکتار از اراضی دشت را که از نظر کشاورزی فوق العاده مستعد و حاصل خیز می باشد را نیز تامین می نماید.

این سد از نوع شنی با هسته رسی می باشد که ارتفاع آن از کف رودخانه ۵۷ متر و ظرفیت آبگیری آن ۴۰ میلیون متر مکعب است. طول تاج ۲۲۷ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۰۰ متر و طول مسیر آب پشت سد حدود ۶ کیلومتر می باشد. این منطقه اوقات فرح بخشی را برای گردشگران مهیا می سازد. این سد در پهنه ی ۹۰۰ کیلومتری تهران و مشهد بی نظیر می باشد و می توان از پتانسیل های بی نظیر آن بهره برد . این مکان بهترین محل برای برگزاری مسابقات و تمرینهای ورزشهای آبی و قایقرانی کشور می باشد.

[forecast location=”Damghan, Iran” caption=”پیش بینی هوای دامغان” measurement=’C’ todaylabel=”امروز” datelabel=”date(‘Y/m/d’)” highlow=’%%high%%°/%%low%%°’ numdays=”7″ iconset=”Cartoon” class=”css_table_class” cache=”true” width=”100%”]


نشانی ما

نشانی:
این سد و دریاچه در 12 کیلومتری شمال شهر دامغان و در کنار تنگه‌ای موسوم به بز پل و مجاور کوه چکل شیر، بر روی رودخانه چشمه علی قرار دارد.
GPS:
36.2335389, 54.20402420000005

نمایش دیدگاه ها

یک دیدگاه بفرستید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *