ریچاب کرمانشاه

شما اینجایید خانه  > رودخانه >  ریچاب کرمانشاه
تصویر آیتم

در مسیر کرمانشاه به قصر شیرین، ۱۵ کیلومتر مانده به سر پل ذهاب و در ابتدای سرازیری پاطاق، جاده ای در سمت راست به یکی از دل انگیزترین و فرحبخش ترین نقاط ایران در دل کوه‌های دالاهو به نام ریجاب میرود. این منطقه که نام خود را از کلمه کردی “ریژآو” به معنی محل ریزش آب (آبشار) گرفته است با چشمه ساران و جویبارهای فراوانش سرچشمه رود الوند است. شاخه اصلی این رودخانه به نام شالان از کنار روستایی به همین نام گذشته و مسیر آب و جریان رود در بستر آن به شکلی است که در طول مسیر حوضچه های متعدد پدید آورده و آب هر حوضچه به شکل آبشاری به حوضچه بعدی میریزد. با توجه به کیفیت و سردی آب این رود، در کنار آن ده‌ها استخر پرورش ماهی ایجاد شده است که با وجود تغییر منظر طبیعی منطقه، باعث اشتغال تعداد زیادی از ساکنان منطقه گشته است. روستای شالان به سبب درختان بسیار بلند و پوشش سبز، چشمه‌ها، سرچشمه رودهای کوچک، جنگلهای انبوه و گسترده، باغات گردو، انار و انجیر از تفرجگاه‌های زیبا و کم نظیر استان کرمانشاه و ایران به شمار می‌آید.

این منطقه از دیرباز مسکن ایرانیان بوده و در زمان ساسانیان رونق خاصی داشته است. آثار و بنا‌های متعددی از آن دوره و دوران صدر اسلام در منطقه ریجاب دیده میشود که از آن جمله میتوان به قلعه یزدگرد و مقبره ابودجانه، از صحابی پیامبر اکرم اشاره کرد. همچنین مسجدی قدیمی به نام عبدالله ابن عمر، در دامنه‌های مشرف بر منطقه شالان دیده میشود که علیرغم سادگی بنای آن، زیبایی و صفای خاصی دارد. این مسجد در محل آتشکده ای از دوران ساسانی ساخته شده و اهالی منطقه اعتقاد دارند که اولین مسجد ساخته شده در ایران می‌باشد که توسط عبدالله پسر دومین خلیفه مسلمانان ساخته شده است. در زاویه جنوب غربی این مسجد مناره‌ای برروی بام بنا شده که مشخص است مدتها بعد از بنای مسجد ساخته شده است. راه ورودی به این مناره از پشت بام مسجد بوده و از طریق راه پله ای بسیار باریک با بالا راه دارد. در بالای این مناره پنجره‌ای رو بسمت جنوب غربی تعبیه شده که چشم انداز زیبایی از باغهای روستای شالان دارد. در اطراف این مسجد نیز بقایای شهری مربوط به قرن دوم هجری به صورت پراکنده دیده میشود.

آبشار پیران (آبشار ژالگه) که یکی از زیباترین جلوه های طبیعت ایران است نیز در این منطقه قرار گرفته است. عظمت این آبشار و دیواره های دره اطراف آن به گونه ایست که هر بیننده ای را مجذوب و مبهوت مینماید. ارتفاع این آبشار بیش از ۱۰۰ متر بوده و بلندترین آبشاریست که من در ایران سراغ دارم.

متاسفانه در سالهای اخیر وزارت نیرو طرحی را جهت تولید نیروی برق آبی در این منطقه آغاز نموده، که علاوه بر از بین بردن بخشی از زیباییهای این منطقه باعث نگرانی پرورش دهندگان ماهی و کشاورزان هم شده است. در این طرح با بستن سدی بر روی رود در منطقه پل دروازه، بخش عمده ای از آب آنرا جهت تولید برق به یک نیروگاه کوچک در نزدیکی روستای پیران منتقل میکنند. جدای از بحث صرفه اقتصادی و بهره‌وری این طرح، بروز خشکسالی های متعدد و شدید در کشور نیز باعث نگرانی کشاورزان و پرورش دهندگان ماهی از بابت حق آبه در نظر گرفته شده برای آنان در زمان کم آبی شده است. ایکاش مسئولان وزارت نیرو پیش از آغاز این طرح، نیم نگاهی نیز به کارایی طرح های مشابهی همانند نیروگاه نهاوند در سراب گاماسیاب می‌انداختند.

منبع


نشانی ما

نشانی:
34.4916578,45.9563631
GPS:
34.4500293, 45.938734299999965

نمایش دیدگاه ها

یک دیدگاه بفرستید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *